Aleksandra Kuzaj-Kosek
Psycholog
Psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Psychologia była dla mnie oczywistym wyborem ścieżki zawodowej, jednak prawdziwy zwrot w mojej pracy przyniosły mi studia z zakresu Psychotraumatologii.
W pracy terapeutycznej bazuję przede wszystkim na wiedzy psychotraumatologicznej, a także technikach poznawczo-behawioralnych i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Myślenie psychotraumatologiczne ma podstawy poparte badaniami naukowymi, które potwierdzają skuteczność stosowanych technik. Jest to prężnie rozwijający się obszar psychologii. Rolą psychotraumatologa jest wsparcie w przeformułowaniu zdarzenia lub doświadczenia, które powoduje znaczny wstrząs dla osoby, przekraczając jej zdolność do radzenia sobie i adaptacji. Traumatyczne wydarzenia mogą mieć różne źródła, takie jak wypadki, przemoc fizyczna lub psychiczna, wojna, katastrofy naturalne, przestępstwa, utrata bliskiej osoby czy molestowanie seksualne.
Kieruję się wspieraniem Cię w odzyskaniu przez Ciebie poczucia bezpieczeństwa i poprawy jakości życia, a przede wszystkim przywrócenia kontroli. Pomagam zarówno w zrozumieniu mechanizmów zdarzeń traumatycznych, jak również w przepracowaniu ich.
Od 2009 roku, jako wiceprezeska Stowarzyszenia Antymobbingowego, pracuję z osobami, które doświadczyły mobbingu, dyskryminacji, czy molestowania seksualnego w pracy. Ponadto, posiadam wiedzę prawną z tego obszaru, co pozwala na kompleksowe wsparcie i ustalenie planu działania. Pełnię funkcję doradczyni w organizacjach, Rzeczniczki Etyki, a także interweniuję m.in. w ramach komisji antymobbingowych lub indywidualnie w sprawach pracowniczych. Posiadam kilkunastoletnie doświadczenie pracy z organizacjami w zakresie tworzenia przyjaznych i etycznych miejsc pracy. Należę do grona Liderek Zrównoważonego Rozwoju wyróżnionych przez Kapitułę Forbes Women, 2022.
Jestem wykładowczynią akademicką na Akademii Leona Koźmińskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 2016 roku prowadzę zajęcia z zakresu mobbingu, a od 2023 również z zakresu psychologii kryzysu i traumy.